Běh

V dnešní době je běh velmi populární. Během posledních pár let se z běhání stal jeden z nejvíce rozšířených sportů vůbec. Bohužel, běhání je také velmi vysoko na žebříčku v počtu zranění. Mnoho lidí totiž začíná běhat bez dohledu trenéra a zapomíná, že ne pouze srdce a plíce, ale také svaly a klouby jsou při běhu zatěžovány. A aby byl běh tělu prospěšný, záleží, mimo jiné, na správném dávkování zátěže a technice. Adaptace pohybového systému zabere nějaký čas, a proto se vypracování tréninkové programu a jeho kontrola odborníkem může ukázat jako prospěšná investice.

Drtivá většina zranění při běhání je zranění z přetížení. Při opakovaných dopadech a odrazech dochází totiž k tomu, že kotníky, kolena, boky a záda nevydrží zvýšenou zátěž. Posilovací trénink vedoucí k posílení středu těla může pomoci předejít přetížení páteře. Další části těla, které mohou při běhu trpět přetížením, jsou holeně a Achillova šlacha.

Holeně
Bolest v oblasti holeních okostic je častý problém způsobený běháním. Dochází k němu v důsledku běhání na příliš tvrdých podkladech, používání nekvalitní obuvi či nedostatečným časem na odpočinek mezi více tréninky. Správná technika běhu, kvalitní obuv a stélky v ní jsou účinným pomocníkem proti těmto problémům.

Kotník
Běžné zranění kotníku je jeho vymknutí či podvrtnutí. Ve většině případů jde o inverzní poranění, k němuž dojde při dopadu na vnější hranu nohy. Následně se chodidlo stočí směrem dovnitř. Vazy a nervová vlákna na vnější straně nohy mohou být poškozeny extrémním napnutím. Naopak na vnitřní straně je riziko poškození chrupavky z důvodu nadměrného stlačení. Podle závažnosti poranění je tkáň na vnější straně kotníku natažená, natržená nebo přetržená, což způsobuje krvácení dovnitř kotníku. To vede ke vzniku otoku, modřin a kotník je bolestivý. Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas a imobilizující fixaci podle závažnosti poranění. O postupu léčby by v závažnějších případech měl rozhodnout odborný lékař na základě vyšetření rozsahu a typu poranění. Následuje rehabilitace a nutný trénink vedoucí k návratu ke sportu. Velmi účinná jsou různá balanční cvičení. Současně je vhodné kotník chránit před možností opakovaného zranění. Naše kotníková bandáž PushSports je pro tyto případy ideálním řešením.

Achillova šlacha
Achillova šlacha upíná lýtkové svaly na patní kost. Při běhu patří tato oblast k vysoce zatěžovaným a často tak dochází k poraněním.  Signálem, že něco není v pořádku, který není radno přehlížet, je zvýšená bolestivost a ztuhlost. Na vině může být kombinace více faktorů, jako jsou běh na tvrdém povrchu, nekvalitní obuv a nedostatečná regenerace či špatná technika běhu. Pokud by příčinou byla nestabilita nohy, může tento problém pomoct vyřešit kvalitní obuv a také kotníková bandáž PushSports.

Koleno
Bolest v koleni je při běhu poměrně častý problém, jehož příčinu není vždy snadné rozpoznat. Vedle poranění vazů či menisku může často jít o bolest způsobenou špatným postavením nohy, svalovou disbalancí na dolní končetině, ale také například o bolest, jejíž příčinou mohou být otřesy a zátěž páteře a meziobratlových plotének. Pokud je bolest silná a/nebo trvá delší dobu, je třeba vyhledat odbornou pomoc. V boji s bolestí kolena může pomoci zlepšení techniky běhu či posílení trupu stejně jako kvalitní obuv, stélky upravující postavení nohy v průběhu kroku a při potížích se stabilitou kolena či bolestí kolem čéšky či patelárním vazem i některá z bandáží řady PushSports.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2017 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.