Zranění kolene

Díky své stavbě a funkci je koleno unikátním kloubem schopným přenášet obrovské síly. Z bočního pohledu tvarem připomíná válec pohyblivý v jedné ose. Povrch kloubu pokrytý chrupavkou tvoří shora dolní konec stehenní kosti (femur) a zdola konce kosti holenní (tibia) a lýtkové (fibula). Pro zajištění stability a tlumení otřesů a tlakových rázů jsou mezi oběma povrchy dva chrupavčité útvary fixované do kloubního pouzdra - menisky. Vnitřní (mediální) a vnější (laterální).

V přední části kolena se nachází kolenní čéška (patela).  Je vsunuta do šlachy čtyřhlavého svalu stehna a působí jako kladka k přenosu síly tohoto svalu přes úpon patelární šlachy na kost holenní.

Ke kloubnímu pouzdru doléhají postranní (kolaterální) vazy. Vnější (laterální) a vnitřní (mediální) kolaterální vaz stranově stabilizující koleno. Předozadní stabilita je pak zajištěna vazy zkříženými, předním (LCA) a zadním (LCP).

K akutnímu poranění kolena dochází nejčastěji při vysokém zatížení spojeném s rotací. Typická je kolize s jiným hráčem na zatíženou nohu, která nemůže rotaci povolit, nekontrolovaný pohyb nebo pád.  Při těchto úrazech dochází často k poranění menisku, vazů či k jejich kombinaci. Koleno může zůstat zablokované, zranění doprovází prudká bolest, někdy slyšíme prasknutí či lupnutí v kloubu. Následně se objevuje otok, výpotek - tvorba tekutiny v koleni či hematom (krevní výron) signalizující ve většině případů poranění vazů.

Správnou a přesnou diagnózu stanovující druh a rozsah poranění by měl určit odborný lékař.

Postranní vazy se obvykle léčí konzervativně, tedy bez operačního zákroku. Naopak vazy zkřížené, pokud dojde k jejich přetržení, se bez operace nezahojí. Jejich funkci mohou do jisté míry převzít okolní svalové skupiny, ale vždy je třeba při rozhodování, zda operaci podstoupit či ne, zvážit všechna pro a proti.

Chcete-li mít nějakou šanci znovu dosáhnout vaší předchozí úrovně sportovní aktivity, bude třeba několik měsíců namáhavé rehabilitace, abyste mohli správně ovládat všechny svaly a dosáhnout tak toho, aby byly dostatečně silné. Pro podporu kolena při návratu ke sportu je kolenní bandáž PushSports vynikající volbou.

Stanovení diagnózy u poranění menisku je do určité míry možné posouzením mechanizmu úrazu a klinickým vyšetřením. K přesnému určení rozsahu poškození je třeba vyšetření magnetická rezonance či arthroskopie, při které se zároveň (či následně) provádí ošetření menisku.  To spočívá v začištění trhlin, odstranění oddělených částí, sešití menisku, v krajním případě pak v jeho odstranění.  V současnosti je trendem zachovat pokud možno funkční meniskus. Pokud je nutné meniskus odstranit, dochází v důsledku toho k urychlení arthrotických změn na chrupavkách kolena.

Dalším častým zraněním kolena jsou poranění šlach velkého extenzoru a zranění kolem čéšky (patela).

Bolest kolem a za kolenní čéškou bez jasného poškození tkáně šlach, kosti a chrupavky je poměrná běžná. Přetížení svalů a šlach je jednou z možných příčin bolesti kolem kolenní čéšky. Bolestivost šlachy pod čéškou je často označována jako "skokanské koleno".

Možné příčiny jsou různé. Špatná sportovní obuv, vrozená vada, špatně strukturovaný trénink, nadměrné skákání nebo tvrdý povrch jsou jen některé z mnoha možných příčin. Pro správnou diagnózu stojí za to navštívit sportovního lékaře nebo fyzioterapeuta. Patelární páska PushSports může výrazně snížit vnímanou bolest.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2017 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.