Fotbal je kontaktní sport, ve kterém se objevuje velké množství zranění.
Nohy jsou ve fotbale nejnáchylnější ke zranění. Můžeme vidět zranění od akutního poranění kolena či kotníku, svalových zranění stehenních a lýtkových svalů a jejich úponů až po poranění z kopnutí do holeně od protihráče. Časté je také svalové zranění v tříselné oblasti.
Kotník
Běžné zranění ve fotbalu je vymknutý či podvrtnutý kotník. Ve většině případů jde o inverzní poranění, k němuž dojde při dopadu na vnější hranu nohy. Následně se chodidlo stočí směrem dovnitř. Vazy a nervová vlákna na vnější straně nohy mohou být poškozeny extrémním napnutím. Naopak na vnitřní straně je riziko poškození chrupavky z důvodu nadměrného stlačení. Podle závažnosti poranění je tkáň na vnější straně kotníku natažená, natržená nebo přetržená, což způsobuje krvácení dovnitř kotníku. To vede ke vzniku otoku, modřin a kotník je bolestivý. Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas a imobilizující fixaci podle závažnosti poranění. O postupu léčby by v závažnějších případech měl rozhodnout odborný lékař na základě vyšetření rozsahu a typu poranění. Následuje rehabilitace a nutný trénink vedoucí k návratu ke sportu. Velmi účinná jsou různá balanční cvičení. Současně je vhodné kotník chránit před možností opakovaného zranění. Naše kotníková bandáž PushSports je pro tyto případy ideálním řešením.
Koleno
Kolenní kloub je velmi citlivý na zranění. Může být poškozen například nepřirozeným vytočením kolena v zátěži či po nárazu, kdy může dojít k poškození vazů a menisku. Poranění menisku způsobuje otoky kolena a může omezovat jeho ohyb a natažení. Zranění křížového vazu často způsobuje krvácení nebo tvorbu tekutiny uvnitř kolena. Koleno poté natéká, je teplé, citlivé či bolestivé, není dobře pohyblivé a je nestabilní. Někdy bývají křížové vazy a meniskus poškozeny současně. Pokud je podezření na poškození křížového vazu, je nutné, aby byla určena správná diagnóza sportovním lékařem, traumatologem nebo ortopedem. Během léčby, rehabilitace a po jejím dokončení je vhodné chránit koleno při sportování kolenní bandáží PushSports.
Hamstring
Poranění zadního stehenního svalu bývají většinou akutní zranění. Malá i velká trhlina ve svalu potřebuje dostatečný čas na zahojení. Hojení většinou trvá 6 týdnů. Problém s trhlinou v hamstringu je ten, že bolest odchází dříve, než je sval skutečně zahojen. Nicméně jakmile sportovec znovu zasprintuje, je jasné, že sval ještě nebyl dokonale zahojen a že svalová vlákna nejsou připravena unést tak velkou tíhu. Zahojení hamstringu skutečně potřebuje celých 6 týdnů a není radno jej podceňovat. Dobrý dozor sportovního lékaře či fyzioterapeuta nebo maséra může vést ke správnému zahojení.
Tříslo
Zranění třísla může být z fotbalu buďto akutní, nebo z přetrénování. U tohoto typu zranění bývají často poškozeny šlachy, které tvoří přechody mezi svalem a kostí. Šlachy musí odolat stejné síle jako svaly, ale jsou mnohem tenčí. Kvůli specifickým fotbalovým pohybům je na šlachy v tříselné oblasti vytvořen velký tlak. Při zranění třísla je cítit velká bolest přímo v místě poranění. Předejít zraněním třísel můžete pravidelným cvičením stabilizačních cviků core.
4hlavý sval stehenní
Úpon 4hlavého svalu stehenního pod kolenem může způsobovat problémy kvůli jeho přetížení. Tento problém se často vyskytuje mezi mladými sportovci v období rychlého růstu. Obecně nejprve dochází k růstu kostí, který je následován měkkými tkáněmi (svaly a šlachy). Mnoho mladých sportovců a sportovkyň se začíná sportu věnovat intenzivněji, především v období růstu. Výsledkem pak může být namožení tohoto úponu, který ještě není dostatečně připraveno udržet tak velkou námahu. Bolest je obvykle cítit v oblasti pod kolenní čéškou. Patellární páska PushSports může ulevit od bolesti a pomoci při návratu do tréninkového procesu. Správná technika dřepu je také velmi důležitá a je možné díky ní předcházet zvětšování nebo opakování se tohoto typu zranění.