Zranění kotníku

Kotníkový kloub se skládá ze dvou kloubů: horního - hlezenního a dolního zánártního (tarsálního kloubu).
Společně tyto dva klouby usnadňují celkový pohyb kotníku.

Horní, hlezenní kloub je tvořen třemi kostmi, shora kostí holenní (Tibie) tvořící vnitřní kotník a kostí lýtkovou (Fibula) tvořící koník vnější. Obě tyto kosti tvoří vidlici dosedající na kost hlezenní (Talus). K sobě jsou kosti lýtková a holenní spojeny vazivovým spojením, tzv. syndesmózou, po stranách je kloub stabilizován postranními vazy. Hlezenní kloub zajišťuje pohyb pouze v jedné rovině - zvedá a sklápí nohu (dorzální a plantární flexe). Pokud je vazivový aparát v pořádku, jiný pohyb není možný.

Dolní, zánártní kloub je složité skloubení tvořené kostí hlezenní (Talus), kostí patní (Calcaneus), kostí krychlovitou (Os cuboideum) a kostí loďkovitou (Os naviculare). Jeho zadní část - spojení kosti hlezenní a patní tvoří tzv. subtalární kloub, přední část je tvořena Chopartovým kloubem a spojuje kost hlezenní s kostmi krychlovitou a loďkovitou.  Toto skloubení zajišťuje ohyb kotníku do stran, tzv. inverzi - ploska nohy se stáčí dovnitř, nárt se sklápí ven, a opačný pohyb - everzi.

Celý kotník je držen v požadované poloze kloubním pouzdrem, podporovaným vazy a množstvím svalů.

Většina akutních zranění kotníku ve sportu má inverzní charakter a je zpravidla způsobeno v důsledku špatného došlápnutí na vnější hranu nohy, což samo o sobě způsobí narušení rovnováhy. Klasickým příkladem je došlap na nohu jiného hráče. Poranění je způsobeno napínáním tkáně na vnější straně kotníku a nadměrným stlačením tkáně na vnitřní straně kotníku. Mezi hlavní příznaky patří akutní bolest, otok a snížená schopnost postiženého kotníku nést vaši váhu. Krevní výron signalizuje možné natržení či přetržení vazu. V některých případech může dojít ke zlomenině některé z kostí v oblasti kotníku. Pokud bolest neustupuje a kotník nelze zatížit, navštivte odborného lékaře, který zjistí typ a rozsah poranění a stanoví způsob léčby.

Samostatnou kapitolou jsou tzv. vysokoenergetická zranění kotníku, např. v důsledku pádu z výšky. Ve většině případů se jedná o zlomeniny případně kombinované s poraněním vazového aparátu.

Efektivním pomocníkem stabilizujícím kotník v rámci léčby či jako následná podpora či prevence opakovaného vzniku poranění jsou bandáže, ortézy a taping.  Kotníkové bandáže z nabídky bandáží PushSports jsou tou správnou volbou.

Správné a úplné doléčení úrazů koníku pomůže předejít trvalému vytažení / povolení vazů a kloubního pouzdra a z toho pramenící chronické nestabilitě.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2017 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.