Rugby je velmi kontaktní sport. Obecně, velmi časté zranění v tomto sporu jsou pouze pohmožděniny nebo menší poranění, které samotní hráči nepopisují jako problém. Hráči rugby mluví o zranění jako takovém pouze v případě většího poranění, kdy musejí opustit hřiště či vynechat nějaký zápas. Časté výskyty zranění v rugby bývají v oblasti hlavy, ramen, rukou, kolen a kotníků.
Hlava a obličej
Poranění obličeje často vypadá mnohem hůř, než jaké doopravdy je, jelikož tržné poranění může silně krvácet. Předejít vyražení zubů můžete použitím chrániče zubů.
V rugby, během vhazování do mlýna, může dojít ke zhmoždění ušních boltců. Během jeho léčení se někdy objevuje tzv. květákové ucho. Jako ochranu hlavy používají hráči rugby často helmu určenou pro tento sport.
Kotník
Běžné zranění v rugby je vymknutý či podvrtnutý kotník. Ve většině případů jde o inverzní poranění, k němuž dojde při dopadu na vnější hranu nohy. Následně se chodidlo stočí směrem dovnitř. Vazy a nervová vlákna na vnější straně nohy mohou být poškozeny extrémním napnutím. Naopak na vnitřní straně je riziko poškození chrupavky z důvodu nadměrného stlačení. Podle závažnosti poranění je tkáň na vnější straně kotníku natažená, natržená nebo přetržená, což způsobuje krvácení dovnitř kotníku. To vede ke vzniku otoku, modřin a kotník je bolestivý. Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas a imobilizující fixaci podle závažnosti poranění. O postupu léčby by v závažnějších případech měl rozhodnout odborný lékař na základě vyšetření rozsahu a typu poranění. Následuje rehabilitace a nutný trénink vedoucí k návratu ke sportu. Velmi účinná jsou různá balanční cvičení. Současně je vhodné kotník chránit před možností opakovaného zranění. Naše kotníková bandáž PushSports je pro tyto případy ideálním řešením.
Koleno
Kolenní kloub je velmi citlivý na zranění. Může být poškozen například nepřirozeným vytočením kolena v zátěži či po nárazu, kdy může dojít k poškození vazů a menisku. Poranění menisku způsobuje otoky kolena a může omezovat jeho ohyb a natažení. Zranění křížového vazu často způsobuje krvácení nebo tvorbu tekutiny uvnitř kolena. Koleno poté natéká, je teplé, citlivé či bolestivé, není dobře pohyblivé a je nestabilní. Někdy bývají křížové vazy a meniskus poškozeny současně. Pokud je podezření na poškození křížového vazu, je nutné, aby byla určena správná diagnóza sportovním lékařem, traumatologem nebo ortopedem. Během léčby, rehabilitace a po jejím dokončení je vhodné chránit koleno při sportování kolenní bandáží PushSports.
Rameno
Sražení protihráče na zem je v rugby velmi častá a povolená metoda. Jelikož bývá hráč sražen k zemi s balónem v rukách, rameno je často pohmožděné a může dojít k jeho vykloubení. Tato poranění musí být léčena za pomoci odborného lékaře.
Palec
Zranění je důsledkem nadměrné zátěže či ohnutí palce dozadu, kdy dojde k poškození měkkých tkání kloubu, nejčastěji mezi článkem prstu a záprstní kůstkou. Hlavními příznaky jsou: akutní bolest, otok a snížená ohebnost palce. U menších poranění většinou tyto problémy odezní samovolně, v případě závažného poranění a přetrvávajících potíží vyhledejte pomoc odborného lékaře. Během léčby, rehabilitace a jako prevence po návratu ke sportu je vhodným pomocníkem bandáž palce z řady PushSports. Konstrukce bandáže zajišťuje ochranu před opakovaným poraněním a přitom nechává palec volný. Bandáž palce - konstrukce bandáže zajišťuje ochranu před opakovaným poraněním a přitom nechává palec volný pro ovládání míče.