Volejbal

Nejčastější jsou úrazy související s výskokem a dopadem, tedy poranění kotníku, kolena a různá svalová poranění pramenící z přetížení.

Kotník
Poměrně časté zranění ve volejbale je vymknutý či podvrtnutý kotník. Ve většině případů jde o inverzní poranění, k němuž dojde při dopadu na vnější hranu nohy. Následně se chodidlo stočí směrem dovnitř. Vazy a nervová vlákna na vnější straně nohy mohou být poškozeny extrémním napnutím. Naopak na vnitřní straně je riziko poškození chrupavky z důvodu nadměrného stlačení. Podle závažnosti poranění je tkáň na vnější straně kotníku natažená, natržená nebo přetržená, což způsobuje krvácení dovnitř kotníku. To vede ke vzniku otoku, modřin a kotník je bolestivý. Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas a imobilizující fixaci podle závažnosti poranění. O postupu léčby by v závažnějších případech měl rozhodnout odborný lékař na základě vyšetření rozsahu a typu poranění. Následuje rehabilitace a nutný trénink vedoucí k návratu ke sportu. Velmi účinná jsou různá balanční cvičení. Současně je vhodné kotník chránit před možností opakovaného zranění. Naše kotníková bandáž PushSports je pro tyto případy ideálním řešením.

Lýtko
Častým zraněním ve volejbale jsou svalová poranění, např. natažení nebo natržení lýtkového svalu. Při natržení je charakteristická prudká palčivá bolest oblasti, popisovaná jako "prásknutí bičem". Podle závažnosti a typu poranění trvá léčba do šesti týdnů. Účinné preventivní opatření je důkladné rozcvičení a zahřátí před počátkem hry.

Koleno (akutní poranění)
Kolenní kloub je velmi citlivý na zranění. Může být poškozen například nepřirozeným vytočením kolena v zátěži či po nárazu, kdy může dojít k poškození vazů a menisku. Poranění menisku způsobuje otoky kolena a může omezovat jeho ohyb a natažení. Zranění křížového vazu často způsobuje krvácení nebo tvorbu tekutiny uvnitř kolena. Koleno poté natéká, je teplé, citlivé či bolestivé, není dobře pohyblivé a je nestabilní. Někdy bývají křížové vazy a meniskus poškozeny současně. Pokud je podezření na poškození křížového vazu, je nutné, aby byla určena správná diagnóza sportovním lékařem, traumatologem nebo ortopedem. Během léčby, rehabilitace a po jejím dokončení je vhodné chránit koleno při sportování kolenní bandáží PushSports.

Koleno (chronické bolesti)
Vedle poranění vazů či menisku může často jít o bolest způsobenou špatným postavením nohy, svalovou disbalancí na dolní končetině, ale také například o bolest, jejíž příčinou mohou být otřesy a zátěž páteře a meziobratlových plotének. Pokud je bolest silná a/nebo trvá delší dobu, je třeba vyhledat odbornou pomoc.  V boji s bolestí kolena může pomoci zlepšení techniky běhu či  posílení trupu stejně jako kvalitní obuv, stélky upravující postavení nohy v průběhu kroku a při potížích se stabilitou kolena či bolestí kolem čéšky či patelárním vazem i některá z bandáží řady PushSports.

4hlavý sval stehenní
Úpon 4hlavého svalu stehenního pod kolenem může způsobovat problémy kvůli jeho přetížení. Tento problém se často vyskytuje mezi mladými sportovci v období rychlého růstu. Obecně nejprve dochází k růstu kostí, který je následován měkkými tkáněmi (svaly a šlachy). Mnoho mladých sportovců a sportovkyň se začíná sportu věnovat intenzivněji především v období růstu. Výsledkem pak může být namožení tohoto úponu, který ještě není dostatečně připraven udržet tak velkou námahu. Bolest je obvykle cítit v oblasti pod kolenní čéškou. Patellární páska PushSports může ulevit od bolesti a pomoci při návratu do tréninkového procesu. Správná technika dřepu je také velmi důležitá a je možné díky ní předcházet zvětšování nebo opakování se tohoto typu zranění.

Palec
Akutní poranění palce může být způsobeno důsledkem špatného kontaktu mezi palcem a míčem. Palec se ohne dozadu a dojde k poškození měkkých tkání kloubu, nejčastěji mezi článkem prstu a záprstní kůstkou. Hlavními příznaky jsou: akutní bolest, otok a snížená ohebnost palce. U menších poranění většinou tyto problémy odezní samovolně, v případě závažného poranění a přetrvávajících potíží vyhledejte pomoc odborného lékaře. Během léčby, rehabilitace a jako prevence po návratu ke sportu je vhodným pomocníkem bandáž palce z řady PushSports. Konstrukce bandáže zajišťuje ochranu před opakovaným poraněním a přitom nechává palec volný.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2017 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.