Gymnastika (v doslovném smyslu slova: cvičení těla), má mnoho forem. Nejznámější formy jsou ty, kdy cviky jsou prováděny pohybem těla a využitím určitého gymnastického nářadí a náčiní jako například hrazdy či kruhů. Je zde také velký rozdíl mezi gymnastikou rekreační a gymnastikou závodní.
Rekreační gymnastika má také řadu forem, mezi nimi například rytmická gymnastika, jazz gymnastika a také aerobik.
Zkušenosti ukázaly, že u vyšší úrovně gymnastiky dochází častěji ke zraněním z přetrénovanosti, ale naopak k méně akutním zraněním. Zde je několik zranění, které se mohou objevit v gymnastice:
Záda
Poranění zad v gymnastice bývá nejčastěji důsledkem přetížením při neustálém opakování stejného pohybu. Správný trénink a posílení valů v oblasti zad a trupu je nejlepší prevencí těchto stavů.
Kotník
Nejčastější poranění z gymnastiky je poranění kotníku. Většinou se jedná o podvrtnutí kotníku, natažení přetržení nebo natržení vnějších vazů kotníku. K tomuto zranění nejčastěji dochází při nepovedeném dopadu. K lepší ochraně kotníku proti těmto zraněním je možné použít kotníkovou bandáž PushSports.
Zápěstí
Poranění zápěstí můžeme rozdělit do dvou skupin, akutní a chronické. Akutní zranění zápěstí je často důsledkem pádu na nataženou ruku, který může vyvrcholit zlomeninou vřetenní kosti nebo některé z kůstek zápěstí. Proces léčení pak zpravidla trvá déle, způsob léčby pak závisí od způsobu a závažnosti zlomeniny.
Chronické potíže z gymnastiky bývají většinou důsledkem opakovaného tzv. šokového syndromu, který je výsledkem přenášení váhy celého těla na ruce a odrazu z nich. V tomto případě dochází k poranění šlach a kloubního pouzdra v okolí zápěstí. Správná technika cvičení a poloha rukou v zátěži je velmi důležitá.
Stabilizace zápěstí je důležitá pro předcházení chronických poranění. Bandáže zápěstí PushSports jsou skvělou volbou jak pro prevenci, tak při doléčování následků poranění.