Basketball

Oficiálně se jedná o nekontaktní sport, ale praxe je poněkud jiná. Také početné výskoky zvyšují riziko zranění. Těmi nejčastějšími v basketu jsou poranění kotníku, následované zraněními kolena. Také zranění prstů či nohy jsou poměrně běžná.

Všechny palubovkové sporty představují pro klouby na dolních končetinách extrémní zátěž. Často dochází k jejich přetěžování a z toho plynoucím chronickým problémům.

Kotník
Běžné zranění v basketbalu je vymknutý či podvrtnutý kotník. Ve většině případů jde o inverzní poranění, k němuž dojde při dopadu na vnější hranu nohy. Následně se chodidlo stočí směrem dovnitř. Vazy a nervová vlákna na vnější straně nohy mohou být poškozeny extrémním napnutím. Naopak na vnitřní straně je riziko poškození chrupavky z důvodu nadměrného stlačení. Podle závažnosti poranění je tkáň na vnější straně kotníku natažená, natržená nebo přetržená, což způsobuje krvácení dovnitř kotníku. To vede ke vzniku otoku, modřin a kotník je bolestivý. Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas a imobilizující fixaci podle závažnosti poranění. O postupu léčby by v závažnějších případech měl rozhodnout odborný lékař na základě vyšetření rozsahu a typu poranění. Následuje rehabilitace a nutný trénink vedoucí k návratu ke sportu. Velmi účinná jsou různá balanční cvičení. Současně je vhodné kotník chránit před opakovaným zraněním. Naše kotníkové bandáže PushSports ( kotníková bandáž 8 a kotníková bandáž Kicx ) jsou pro tyto případy ideálním řešením. Volba záleží na závažnosti a typu poranění.

Koleno
Kolenní kloub je velmi citlivý na zranění. Může být poškozen například nepřirozeným vytočením kolena v zátěži či po nárazu, kdy může dojít k poškození vazů a menisku. Poranění menisku způsobuje otoky kolena a může omezovat jeho ohyb a natažení. Zranění křížového vazu často způsobuje krvácení nebo tvorbu tekutiny uvnitř kolena. Koleno poté natéká, je teplé, citlivé či bolestivé, není dobře pohyblivé a je nestabilní. Někdy bývají křížové vazy a meniskus poškozeny současně. Pokud je podezření na poškození křížového vazu, je nutné, aby byla určena správná diagnóza sportovním lékařem, traumatologem nebo ortopedem. Během léčby, rehabilitace a po jejím dokončení je vhodné chránit koleno při sportování kolenní bandáží PushSports

Prsty
Prsty jsou často poraněny během basketbalu v důsledku kontaktu s poměrně těžkým balónem. Dochází pak k poranění měkkých tkání kolem kloubů, může dojít i ke zlomení článku či k vykloubení některého z kloubů. Závažnější poranění je třeba vyšetřit odborným lékařem, který určí způsob léčby.

Palec
Akutní poranění palce bývá nejčastěji způsobeno pádem či kolizí s jiným hráčem nebo balónem. Zranění je důsledkem nadměrné zátěže či ohnutí palce dozadu kdy dojde k poškození měkkých tkání kloubu, nejčastěji mezi článkem prstu a záprstní kůstkou. Hlavními příznaky jsou: akutní bolest, otok a snížená ohebnost palce. U menších poranění většinou tyto problémy odezní samovolně, v případě závažného poranění a přetrvávajících potíží vyhledejte pomoc odborného lékaře. Během léčby, rehabilitace a jako prevence po návratu ke sportu je vhodným pomocníkem bandáž palce z řady PushSports. Konstrukce bandáže zajišťuje ochranu před opakovaným poraněním a přitom nechává palec volný. Bandáž palce - konstrukce bandáže zajišťuje ochranu před opakovaným poraněním a přitom nechává palec volný pro ovládání balónu, jak je potřeba právě při basketbalu.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2017 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.