Házená

Házená je sport, ve kterém se hráči a míč pohybují ve všech směrech velkou rychlostí na poměrně malém hřišti. Je to také sport, u kterého často dochází k fyzickému kontaktu mezi hráči. Z těchto důvodů se velmi často objevují akutní poranění kolena a kotníku. Dále dochází v házené k častému poranění zápěstí, palce, lokte a ramena.

Všechny palubovkové sporty představují pro klouby na dolních končetinách extrémní zátěž. Často dochází k jejich přetěžování a z toho plynoucím chronickým problémům.

Kotník
Běžné zranění v házené je vymknutý či podvrtnutý kotník. Ve většině případů jde o inverzní poranění, k němuž dojde při dopadu na vnější hranu nohy. Následně se chodidlo stočí směrem dovnitř. Vazy a nervová vlákna na vnější straně nohy mohou být poškozeny extrémním napnutím. Naopak na vnitřní straně je riziko poškození chrupavky z důvodu nadměrného stlačení. Podle závažnosti poranění je tkáň na vnější straně kotníku natažená, natržená nebo přetržená, což způsobuje krvácení dovnitř kotníku. To vede ke vzniku otoku, modřin a kotník je bolestivý. Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas a imobilizující fixaci podle závažnosti poranění. O postupu léčby by v závažnějších případech měl rozhodnout odborný lékař na základě vyšetření rozsahu a typu poranění. Následuje rehabilitace a nutný trénink vedoucí k návratu ke sportu. Velmi účinná jsou různá balanční cvičení. Současně je vhodné kotník chránit před možností opakovaného zranění. Naše kotníková bandáž PushSports je pro tyto případy ideálním řešením.

Koleno
Kolenní kloub je velmi citlivý na zranění. Může být poškozen například nepřirozeným vytočením kolena v zátěži či po nárazu, kdy může dojít k poškození vazů a menisku. Poranění menisku způsobuje otoky kolena a může omezovat jeho ohyb a natažení. Zranění křížového vazu často způsobuje krvácení nebo tvorbu tekutiny uvnitř kolena. Koleno poté natéká, je teplé, citlivé či bolestivé, není dobře pohyblivé a je nestabilní. Někdy bývají křížové vazy a meniskus poškozeny současně. Pokud je podezření na poškození křížového vazu, je nutné, aby byla určena správná diagnóza sportovním lékařem, traumatologem nebo ortopedem. Během léčby, rehabilitace a po jejím dokončení je vhodné chránit koleno při sportování kolenní bandáží PushSports.

Zápěstí
K akutnímu poranění zápěstí v házené dochází nejčastěji v důsledku pádu. Při extrémním ohybu zápěstí v okamžiku dopadu na ruku dochází na jedné straně k extrémnímu napětí měkkých tkání a na straně druhé k jejich stlačení a velikému tlaku na kosti zápěstí a konce vřetenní kosti. Podle závažnosti poranění se liší způsob léčby od klidové, přes konzervativní až po operační léčbu.  V průběhu léčby, po jejím skončení i jako prevence opakovaného poranění při návratu ke sportu je některá z bandáží zápěstí programu PushSports ideálním pomocníkem.

Loket
Nejčastějším problémem s loktem v souvislosti s házenou jsou poranění z přetížení. K němu často dochází při blokování balónu. Zranění se většinou léčí samovolně klidem. Pro předejití opakovaného poranění je nezbytné trénovat správnou techniku a posilování svalů v oblasti paže a ramena.

Rameno
Akutní poranění ramene je velmi časté poranění hráčů házené. Běžně k němu dochází, když ruka, která hází míč, je zblokována hráčem z druhého týmu. Výsledkem může být i vykloubení ramenního kloubu a poranění okolních tkání. V případě takového poranění je vždy potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Palec
Akutní poranění palce bývá nejčastěji způsobeno pádem či kolizí s jiným hráčem nebo balónem. Zranění je důsledkem nadměrné zátěže či ohnutí palce dozadu, kdy dojde k poškození měkkých tkání kloubu, nejčastěji mezi článkem prstu a záprstní kůstkou. Hlavními příznaky jsou: akutní bolest, otok a snížená ohebnost palce. U menších poranění většinou tyto problémy odezní samovolně, v případě závažného poranění a přetrvávajících potíží vyhledejte pomoc odborného lékaře. Během léčby, rehabilitace a jako prevence po návratu ke sportu je vhodným pomocníkem bandáž palce z řady PushSports. Konstrukce bandáže zajišťuje ochranu před opakovaným poraněním a přitom nechává palec volný. Bandáž palce - konstrukce bandáže zajišťuje ochranu před opakovaným poraněním a přitom nechává palec volný pro ovládání balónu, jak je potřeba právě při házené.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2017 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.