Florbal

S více jak 74 000 registrovanými hráči je florbal 3. nejhranějším týmovým sportem v ČR, po fotbalu a hokeji. Ke zraněním ve florbalu nejčastěji dochází při pádech, fyzickém kontaktu se soupeřem, s balónkem, florbalkou nebo mantinelem. Nejčastějším zraněním ve florbalu bývají poranění: kotníku, kolena, prstů/palce, holení a stehna. Ať už jde o poranění kostí či poranění měkkých tkání - svalů, šlach, vazů a úponů v okolí těchto kostí a kloubů.

Všechny palubovkové sporty představují pro klouby na dolních končetinách extrémní zátěž. Často dochází k jejich přetěžování a z toho plynoucím chronickým problémům.

Kotník
Běžné zranění ve florbalu je vymknutý či podvrtnutý kotník. Ve většině případů jde o inverzní poranění, k němuž dojde při dopadu na vnější hranu nohy. Následně se chodidlo stočí směrem dovnitř. Vazy a nervová vlákna na vnější straně nohy mohou být poškozeny extrémním napnutím. Naopak na vnitřní straně je riziko poškození chrupavky z důvodu nadměrného stlačení. Podle závažnosti poranění je tkáň na vnější straně kotníku natažená, natržená nebo přetržená, což způsobuje krvácení dovnitř kotníku. To vede ke vzniku otoku, modřin a kotník je bolestivý. Zhojení poškozených tkání vyžaduje čas a imobilizující fixaci podle závažnosti poranění. O postupu léčby by v závažnějších případech měl rozhodnout odborný lékař na základě vyšetření rozsahu a typu poranění. Následuje rehabilitace a nutný trénink vedoucí k návratu ke sportu. Velmi účinná jsou různá balanční cvičení. Současně je vhodné kotník chránit před možností opakovaného zranění. Naše kotníková bandáž PushSports je pro tyto případy ideálním řešením.

Koleno
Kolenní kloub je velmi citlivý na zranění. Může být poškozen například nepřirozeným vytočením kolena v zátěži či po nárazu, kdy může dojít k poškození vazů a menisku. Poranění menisku způsobuje otoky kolena a může omezovat jeho ohyb a natažení. Zranění křížového vazu často způsobuje krvácení nebo tvorbu tekutiny uvnitř kolena. Koleno poté natéká, je teplé, citlivé či bolestivé, není dobře pohyblivé a je nestabilní. Někdy bývají křížové vazy a meniskus poškozeny současně. Pokud je podezření na poškození křížového vazu, je nutné, aby byla určena správná diagnóza sportovním lékařem, traumatologem nebo ortopedem. Během léčby, rehabilitace a po jejím dokončení je vhodné chránit koleno při sportování kolenní bandáží PushSports.

Zápěstí
Poranění zápěstí ve florbalu není tak časté, může se však objevit v důsledku pádu na ruku. Podle dopadu, mohou být tkáně v okolí zápěstního kloubu nataženy nebo příliš stlačeny, čímž může dojít k poškození zápěstních vazů. Velký tlak na zápěstí může způsobit poranění chrupavky kloubu, eventuálně zlomeninu zápěstních kůstek či dolního konce vřetenní kosti. Používání bandáže zápěstí řady PushSports může pomoci stabilizovat zápěstí a umožnit tak poraněnému kloubu lepší léčení. Důležitou roli může bandáž sehrát při prevenci vzniku opakovaného poranění po návratu ke sportu.

Prsty, palec, holeň a stehno
Prst, palec, holeň a stehno může být ve florbalu snadno pohmožděno při kontaktu florbalové hole s těmito částmi těla. V drtivé většině případů dochází skutečně pouze k pohmoždění a poranění se postupem času zahojí samo, ač může být velmi bolestivé. Největší riziko tohoto typu zranění je u brankářů. Aby předešli těmto zraněním, doporučuje se používat ochranné rukavice a přilbu.

Obličej
Poranění obličeje často vypadá mnohem hůř, než jaké doopravdy je, jelikož tržné poranění může silně krvácet. Předejít vyražení zubů můžete použitím gumových chráničů zubů.

Hamstring
Poranění zadního stehenního svalu bývají většinou akutní zranění. Malá i velká trhlina ve svalu potřebuje dostatečný čas na zahojení. Většinou to trvá 6 týdnů, než se zahojí. Problém s trhlinou v hamstringu je ten, že bolest odchází dříve, než je sval skutečně zahojen. Nicméně jakmile sportovec znovu zasprintuje, je jasné, že sval ještě nebyl dokonale zahojen a že svalová vlákna nejsou připravena unést tak velkou tíhu. Zahojení hamstringu skutečně potřebuje celých 6 týdnů a není radno jej podceňovat. Dobrý dozor sportovního lékaře či fyzioterapeuta nebo maséra může vézt ke správnému zahojení.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2017 - Jakékoliv užití obsahu stránek v četně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.